A Loch Ness-i szörny (becenevén Nessie) egy állítólagos élőlény, ami a skóciai Loch Ness tóban él Inverness városa közelében. Nessie a jetivel együtt a kriptozoológia (vitatott létezésű lényekkel foglalkozó tudomány) egyik legismertebb témája.
A róla szóló legenda már évszázadok óta kering, legelső ismert említése Szent Kolumba legendájában történik, ahol a szent megment egy embert a szörnytől. Sok kritikus megkérdőjelezi a történet hihetőségét, mivel egy másik legendában ugyanez a szent a hangja erejével megöl egy vaddisznót.
Az első újkori észlelés 1933. május 2-án történt, és valóságos médiaszenzációt keltett. Ugyanezen év augusztus 11-én újra látták. 1934. április 19-én egy fénykép készült a szörnyről, aminek hosszú nyaka és feje kiemelkedett a vízből. A fotót többen hamisítványnak tartják.
Elképzelhető, hogy „Nessie” egy rég kihaltnak tartott dinoszauruszfaj fennmaradt egyede, leginkább a pleszioaszuruszra hasonlít, de tudósok szerint ahhoz, hogy a mezozoikum óta fennmaradjon, egy teljes kolóniának kellett volna itt élnie belőle, és mivel ennek az állatfajnak levegőre is szüksége van, sokkal többször látták volna a felszínre emelkedni. A Loch Ness nem elég nagy egy teljes dinoszauruszcsalád ilyen hosszú időn át tartó fennmaradásához, azonkívül a tó földtörténeti szempontból túl új ehhez, és a történelem folyamán többször be is fagyott. Több szemtanú leírása alapján a lény nem is hasonlít pleszioszauruszra.
|